Rupite
V Petričko-Sandanské kotlině, která se nachází v jihozápadním cípu Bulharska, budete mít pocit, že jste se ocitli v ráji.
Slyšeli jste někdy o věhlasné bulharské věštkyni Vanze považováné za fenomén? Říkají ji Baba Vanga. Přezdívají ji ještě „Evropský Nostradamus“.
Prý z 85 % se její proroctví splňují...
Neměla to v životě lehké... V útlém dětství ji zemřela matka a její otec se později znovu oženil. Ve dvanácti ji silná bouře odnesla a po dlouhém pátrání ji našli na poli zasypanou kameny a zeminou. Přežila, ale přišla o zrak a přitom nabyla věštecké schopnosti. Svému otci potom pomohla najít ukradenou ovci. Přesně popsala, jak vypadá dům, kde byla ovce ukryta. Řekla, že to viděla ve snu.
Své neobvyklé schopnosti Vanga vysvětlovala přítomností zvláštních neviditelných bytostí, které jsou kolem ní a jejichž původ nedokáže vysvětlit. Zmiňovala se také o přítomnosti mimozemšťanů, kteří obývají naši Zemi.
Její mimořádné schopnosti se stávaly stále více populární a po druhé světové válce její pomoc začalo vyhledávat stále více lidí.
Mezi její nejznámější proroctví patří smrt bulharského cara Borise III., datum Stalinovy smrti, katastrofa v Černobylu, rozpad Sovětského svazu a rozdělení Československa, návrat Simeona Saxkoburggotského jinak než jako car (stal se premiérem bulharské vlády), potopení ruské ponorky Kursk, smrt princezny Diany, útoky v New Yorku 11. září 2001, Brexit ...
Věhlas Vangy stoupal a začalo ji navštěvovat stále více bulharských i zahraničních politiků.
Přestože socialistický režim podobnou činnost neuznával (nebo ji dokonce výslovně zakazoval) a věštění Vangy zpočátku nebudilo příliš velkou důvěru, měla její proroctví tak velkou statistickou úspěšnost, že ji nejvyšší straničtí představitelé začali respektovat. Nejen to, měli k ní velkou úctu a radili se s ní o důležitých věcech politického i osobního charakteru.
Nejvíc se s ní sblížila dcera Todora Živkova – Ljudmila Živkova, která se zabývala okultními vědami a s Vangou byla ve styku již od počátku sedmdesátých let. Bohužel, neposlechla její předpověď a doplatila na to...
Od srpna 1996 Baba Vanga už nežije. Proč o Babě Vanze tedy píšu?
Protože to byla právě ona, kdo tuto lokalitu pro Bulharsko objevil. Hlavně jako silně energetickou zónu. Rupite je prostě synonymem Vangy. Není náhodou, že o tomto místě říkávala: „Toto místo je moc speciální, cítím tady zvláštní energii. Slouží mi jako akumulátor, neskutečně mě dobíjí energií a sílou. Kdysi tady hořel strašný oheň, a tento hřbet nad námi skrývá jedno obrovské tajemství.“ Myslela tím spící sopku Kožuch.
Žila tady v posledních letech svého života. Financovala výstavbu chrámu „Sv. Petka Bălgarska“, který se stal jednou z největších zajímavostí v tomto regionu. Jeho projekt a malby vytvořil zasloužilý bulharský umělec Svetlin Rusev. Bohužel, zůstaly nedokončené...
Kvůli jeho nekanonickému provedení nebyl chrám vysvěcen bulharskou pravoslavnou církví. Proto se o něm mluví jen jako o chrámu, bez příslušného náboženství.
Spousta návštěvníků Rupite vypráví o vysoké energii a mystice, kterou tam cítili. Toto místo naplňuje pocitem vznešenosti a klidu.
Vanga si toto místo v jihozápadním Bulharsku nevybrala náhodou.
Sousedící kopec zvaný Kožuch je právě tím hřbetem, o kterém bulharská věštkyně tvrdila, že skrývá veliké tajemství, které je klíčem k rozluštění naší dávné minulosti a přepíše dějiny. Je to spící sopka. Proto jsou v Rupite magmatické skály, ze kterých pramení minerální voda s léčivými vlastnostmi o teplotě 75 °C.
Asi 2 km východně od obce Rupite, v lokalitě Kožuch, se nacházejí pozůstatky jednoho z největších starobylých měst v údolí Strumy, které existovalo od 4. století před naším letopočtem až do 6. století našeho letopočtu. V historických studiích bylo toto město spojeno se starověkou Petrou v dnešním Jordánsku. Starověcí autoři se mnohokrát zmiňují o antickém městě Heraclea Sintica. Vědělo se, že se toto město nachází jižně od pohoří Belasica. Latinský nápis z roku 308 př. n. l. objevený v roce 2002 prokazuje, že se toto antické město nacházelo právě tady, nedaleko od Rupite. Následné archeologické vykopávky postupně odkrývají překvapivě velké město.
Mimochodem, kvůli dávné sopečné činnosti je v tomto regionu i obzvlášť úrodná půda pro pěstování hroznového vína. Pýchou Melniškého regionu je odrůda Široka Melniška, která neroste nikde jinde na světě. Sir Winston Churchill si každoročně nechával dovážet 500 litrů tohoto výborného melniškého vína.
V Rupite se každý rok 15. srpna koná tradiční pouť. Je to den, kdy se slaví pravoslavný svátek Nanebevzetí Panny Marie. K dostání jsou různé lahůdky, hračky a oblečení, hraje se tradiční folklórní hudba z jihozápadního Bulharska a tančí se místní tance. Mezi oblíbené sportovní aktivity patří fotbal a lidový zápas.
Sledujte Magické Bulharsko na Facebooku a Instragramu, připojte se do FB skupiny Přátelé Bulharska