JESKYNĚ

Podzemní svět Bulharska je mimořádně bohatý a překrásný. Krasové oblasti se tam postaraly o vytvoření unikátních jeskyň a dalších skalních fenoménů.

Dodnes je v Bulharsku nalezeno cca 5100 jeskyní. Četné jeskynní zajímavosti jsou jedny z nejméně prozkoumaných přírodních bohatství. Převážná část tohoto úžasného podzemního světa pořád leží nedotčena člověkem. V posledních letech bulharští speleologové a amatérští jeskyňáři objevují, dobývají a prozkoumávají větší a větší části podzemního bohatství.

Zpřístupněné jeskyně v Bulharsku odhalují neopakovatelnou krásu, kterou příroda vytvářela a starostlivě uchovávala během tisíce let. Nejznámější jeskyně jsou na seznamu přírodních zajímavostí a jsou přizpůsobené pro obyčejné turisty. To jsou Jagodinska jeskyně, Ďavolsko garlo, Uchlovicata, Lepenica a Snežanka v Rodopech; jeskyně Saeva dupka v Loveškém regionu, nejstarší jeskyně v Bulharsku Magurata a Ledenika ve Vračanském Balkánu, Bačo Kiro u Drjanovského kláštera. Všechny tyto jeskyně jsou elektrifikované a osvětlené a každoročně přístupné pro turisty, mimo období zimního spánku nebo období páření jejich obyvatel – netopýrů.

Mnoho z krásných bulharských jeskyň, které jsou už prozkoumány, pořád ještě nejsou přístupné pro turisty, ale speleologové v nich organizují extrémní túry. Každý milovník adrenalinu může dostat potřebnou výbavu a může zažít nezapomenutelné dobrodružství v Rodopských jeskyních Jagodinska, Charamijska, Glubovica a mnoho dalších po celém území Bulharska.

Utrobata

Je zde i mnoho jeskyň mystické krásy, o nichž jsou zatím známé jen legendy. Je i spousta skalních fenoménů, nesoucí stejný magický náboj a mytické legendy. Například nedávno nalezená jeskyně Utrobata (Lůno) nedaleko Kardžali v Rodopech, o které se předpokládá, že je to stará thrácká svatyně, symbol zrození.

Je tam velmi zajímavý, doslova magický jev, který ještě není objasněný. Jeskyně dostala své jméno kvůli své formě. Vchod je jediná štěrbina ve skále, situována na jih a hluboká 22 m, přičemž posledních 1,5 m je dodatečně vytesaných člověkem. Představuje oltář, vysoký 1,3 m, s formou lůna, přičemž uprostřed je udělaná malá dírka. Dutina jeskyně vypadá jako roh a zužuje se ke dnu. Na stropě je speciálně udělaná štěrbina, přes kterou přesně ve 12 h v poledne proniká jeden sluneční paprsek a potom začíná to nejvzrušujícnější. Několik minut se paprsek zvětšuje a pomalu se přibližuje k oltáři. Když dosáhne k malé dírce, paprsek se krátce zdrží a pulzuje. Tento unikátní jev je k vidění pouze jeden den v roce – o Vánocích.

Je zde ještě jedna zajímavost – oproti bezvodí v nedaleké vesnici Nenkovo a jejím okolí, z jeskyně tryská voda, která se sbírá do malého bazénu na jejím úpatí, odtud prosakuje do skály, ale nikdy nevysychá. Vědci usuzují, že tato jeskyně je thrácký chrám z 11. – 10. století př. n. l.


Magurata

Nejstarší a jedna z největších a nekrásnějších bulharských jeskyň je Magurata, nedaleko Belogradčiku, s celkovou délkou všech galerií 2500 m.


Ledenika

Také v tomto regionu, nedaleko města Vraca, se nachází další fenomenální jeskyně Ledenika.


Jagodinska jeskyně

Jagodinska jeskyně se nachází v Rodopech, 20 km jižně od města Devin a 3 km jihozápadně od vesnice Jagodina. Nachází se na pravém břehu Bujnovské řeky, která utvořila nejdelší kaňon v Bulharsku – 7 km dlouhý Bujnovský kaňon.


Je ještě spousta jeskyň, které patří k přírodním fenoménům. Samozřejmě, časem přidám další.