Festival růže

Údolí růží a královna Rosa Damascena

Festival růže má už 115letou historii. Tisíciletí to není, ale také to není málo. Pořádá se vždy o víkendu ke konci května nebo na začátku června, podle počasí. V této době začíná růžová sklizeň, která je dost náročná a trvá přibližně měsíc.

Každý rok je festival jiný. Nemůžu zprostředkovat letošní zážitek, proto ukážu vám to, co jsem tam viděla loni. Není to úplně od začátku a není to všechno, ale uděláte si představu o tomto slavnostním okamžiku.

Jestli máte 10 minut, můžete se podívat i na toto oficiální video o festivalu. V hlavní roli královna Rosa Damascena. Ukáže vám svou božskou tvář.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jestli jste už video shlédli, viděli jste, že festival začíná brzo ráno rituální sklizní. Mladé dívky jsou nastrojeny v pestrých národních krojích, hraje folklorní hudba a vybírá se Královna růží. Je to velká atrakce pro všechny cizince.

Dopoledne se na jevišti v centru koná mezinárodní folklorní festival „Mládež Balkánu“. I přes tento název se účastní soubory z různých koutů světa. Je to opravdová feérie krojů a tanců a obohacující ukázka různých národních zvyků!

Navazuje se spousta znamostí a přátelství a každý se rád vyfotí s účastníky.

V centru města, kde se festival koná, hosté jsou obklopeni stánky s různými růžovými produkty. Nejoblíbenější jsou věnečky na hlavě, i když jsou z umělých růžiček.

U všech stánků je plno naturální kosmetiky z růží, parfémů, růžového oleje a růžové vody, spousta suvenýrů připomínajících nejen symbol růže, ale i údolí thráckých vládců. Jedním slovem, tady Bulharsko je jedna velká růže. Můžete si představit, jak nádherně celé město voní?

Bylo pro mě příjemné překvapení, že se v rámci festivalu růže koná také výstava bulharského vína, které je stejně proslulé po světě. Zúčastnila se velká část bulharských producentů vína, jejíchž značky sklízejí ceny na mezinárodním jevišti. O nich se trochu víc můžete dozvědět z mého e-booku o bulharském víně, kterého právě dokončuji. Až bude hotový, dam vám vědět.

Odpoledne festival pokračuje slavnostním průvodem, za doprovodu folklorní hudby se chrlí růžové lístky, kropí se růžovou vodou. Všechno vyjadřuje hlubokou spojitost s růží a ukazuje staletou tradici výroby růžového oleje. Učastní se místní folklórní a umělecké soubory, školy a školky, divadla, sportovní kluby, a také hosté z folklorního festivalu. Celý průvod je vzrušující přehlídka krojů, tanců, národních zvyků, a také různých dopravních prostředků. Nakonec jsou celé ulice růžové, máte pocit, že jste si nasadili růžové brýle!

To nejlepší nakonec je velký tanec choro, do kterého se nadšeně zapojují nejen domácí soubory a účastníci průvodu, ale všichny hosté festivalu. Toto je kulminace festivalu a emocí, ze které se těžko odchází. Zato ten vzrušující zážitek v paměti nikdy nekončí.


Jestli se chcete festivalu růže zúčastnit, musíte se přihlásit hodně dopředu, protože v té době je Kazanlăk plný hostů ze všech koutů světa a těžko se najde místo na ubytování.


Letos (2020) byl festival kvůli karanténě v dost omezené online podobě, ale králova ruží byla zvolena. Přece se nemohla přerušit 150letá tradice! Těším se na ten zážitek příští rok!

Sledujte Magické Bulharsko na Facebooku a Instragramu, připojte se do FB skupiny Přátelé Bulharska