Magurata
Nejstarší a jedna z největších a nekrásnějších bulharských jeskyň je Magurata, nedaleko Belogradčiku, s celkovou délkou všech galerií 2500 m.
Okolí a vstup do jeskyně – západní Stará planina
V jeskyni jsou nalezeny kosti jeskynního medvěda, jeskynní hyeny atd. Jsou zde k vidění také prehistorické obrázky z doby pozdního paleolitu a z doby neolitu, nejnovější jsou z doby bronzové mezi 3000 a 1200 let př. n. l. Obrázky ukazují hlavně lovecké a domácí scény, tancující ženy, různé nářadí, zvířata a rostliny, a také obrázky hvězdné oblohy. Mimořádně zajímavý je sluneční roční kalendář, nejstarší v Evropě, od doby pozdního eneolitu, který byl v ranní době bronzové doplněn, a je obdivuhodně precizní. Tento sál je kvůli ochraně pro veřejnost uzavřen.
Magurata má jedny z nejbohatších útvarů – dle forem a rozměrů – stalaktity, stalagmity, stalaktony, sintrové kapsy, jeskynní perly, „jeskynní mléko“. S impozantní velikostí zaujme „Velký Stalakton“ svojí výškou více než 20 metrů a průměrem v základu 4 m. „Spadlý bor“ je největší stalagmit v prozkoumaných bulharských jeskyních se svojí délkou 11 metrů a průměrem v základu 6 m.
Jeskyně se používá také na výrobu šumivého vína, které leží v přírodních podmínkách, totožných s těmi při výrobě francouzského šampaňského.
Magurata má celkem 6 sálů a jeden z nich, nazvaný Sanatorium, se opravdu používal jako nemocnice k léčení nemocných astmatem. Přírodní podmínky v jeskyni mají cenné léčebné účinky. Magurata je oprávněně jedna z nejžádanějších turistických destinací.